Jdi na obsah Jdi na menu
 


Otřesná práce Babiše a Sobotky.

11. 7. 2017

Výsledek obrázku pro tomio okamura

Z hlediska množství byrokracie je Česká republika horší než Rumunsko. Vyplývá to z nejnovější renomované mezinárodní studie světové auditorské firmy Pricewaterhousecoopers (PwC) a World Bank Group. Česká republika se například v rámci států Evropské unie a zemí Evropského sdružení volného obchodu (EFTA) umístila na katastrofálním 26. místě z celkových 32 zemí v žebříčku doby, tedy času v hodinách, který musí společnosti strávit na splnění daňových povinností. Tragické mezinárodní umístění České republiky v plné nahotě ukazuje, jak Sobotkova a Babišova vláda ve skutečnosti totálně zklamala. Za této vlády neuvěřitelně narostla byrokracie, která dusí občany i firmy čím dál více.

Studie zjistila, že v České republice spotřebují společnosti na splnění některých daňových povinností, například korporátní daň, daně za zaměstnance, spotřební daň, v průměru 234 hodin ročně, což je téměř 10 celých dní, respektive více než 27 pracovních dní - při plném využití pracovní doby 8,5 hodiny.

Od Sobotky s Babišem a Bělobrádkem pořád přitom slyšíme jen prázdné řeči o tom, že bude líp, ale realita je velmi špatná. Obyčejným lidem nezbývá v peněženkách každý měsíc o nic více než za minulé Kalouskovy vlády.

Byrokracie v České republice se zvyšuje navzdory tomu, že máme třetí tisíciletí a drtivou informací si státní správa může zjistit sama bez obtěžování občanů. Nekladu vinu na úředníky - oni jsou stejnou obětí byrokracie jako my. Viníci jsou ti, kdo tvoří tak špatné systémy - a to jsou vládní politici v čele se Sobotkou a Babišem, tedy ČSSD, hnutí ANO a KDU-ČSL v současné vládě a Kalouskova TOP09 a ODS v minulé vládě. Byrokracie v ČR se stále jen zhoršuje.

Naše hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) prosazuje zásadní zjednodušení a omezení zbytečné byrokracie v naší republice – pro firmy i pro občany. Samozřejmě odmítáme také elektronickou evidenci tržeb (EET) a navrhli jsme v Parlamentu její zrušení. Místo toho navrhujeme pro malé živnostníky daňové paušály – je to jednoduché, praktické a bez zbytečné byrokracie jak na straně podnikatelů, tak na straně státu. A daňový výběr bude zajiětěn.

Stát musí umožnit, aby se firmy v ČR mohly více věnovat produktivní činnosti než administrativě. Snížení administrativních nároků v daňové oblasti kladených na firmy v ČR by zvýšilo produktivitu firem a zlepšilo tak jejich ekonomické výsledky - z čehož by profitovalo obyvatelstvo, celá ČR a potažmo i státní pokladna.

Mnoho lidí spatřujete nějakou souvislost či úměru mezi úrovní daňové (potažmo daňově-administrativní) zátěže a mírou regulací uvalených na firmy v ČR na straně jedné a ekonomickou výkonností firem a tvorbou bohatství (HDP) v ČR na straně druhé. Ono je to ale trochu jinak. Výše daní kupodivu nemusí korelovat s efektivitou a jinými věcmi a navíc tvorba HDP rozhodně není tvorba bohatství. HDP je účetní ukazatel - například když upeču chleba, koupím chleba, vyhodím chleba a pak ho někdo někde spálí nebo odveze na skládku – tak jeden vyhozený bochník sice udělá mraky peněz a zvýší HDP, ale nula spokojenosti pro spotřebitele.

A co se týče potřeby či škodlivosti regulací, musíme si říci, jaké regulace přesně myslíme, jak a proč. Správné regulace určitých věcí totiž musí být, bez nich by společnost neexistovala, a proto jsme si založili stát, protože nějaké regulace něčeho chceme a potřebujeme. Jde jen o to, aby to byly regulace dobré a ne ty špatné. Dobré jistě je, že pro zisk nesmím zastřelit konkurenta nebo přepadnout a vykrást souseda. Špatné ale například je, že v současnosti ve svém vlastním domě už nejsem pánem, protože úředník Vám na základě nového zákona Sobotkovy a Babišovy vlády může z různých důvodů vstupovat do obydlí. Nebo že místo jednoduchého zdanění máme stále složitější systémy, které přináší pouze více práce, ale nikoli vyšší efektivitu.

Naše hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) je bohužel v Parlamentu opoziční stranou. Ale pokud budeme mít po příštích volbách do Parlamentu, které budou příští rok v říjnu, vládní legislativní či exekutivní pravomoc ke změnám, tak určitě budeme prosazovat, a v současnosti také již prosazujeme všude, kde to jde, daňové paušály místo složité daňové byrokracie a prosazujeme také daňovou spravedlnost. Například bych ihned zrušil jako protizákonnou a nemravnou platbu DPH z faktur, které nebyly zaplaceny – tento náš zákon nám Sobotkova a Babišova vláda ve Sněmovně bohužel zamítla, a začal bych také pracovat na skutečné elektronizaci celé státní správy. Prosazuji také princip, že nic, co si stát může zjistit sám, nesmí chtít po občanovi.

To, že je Česká republika v byrokracii až na 26. místě z celkem 32 zkoumaných zemí zcela zapadá do negativního kontextu nově zavedených či zaváděných regulatorních opatření státu, jako jsou kontrolní hlášení k DPH, Elektronická evidence tržeb (EET) a podobně. Právě tato opatření nás dostávají v mezinárodním srovnání na toto nelichotivé místo a budou nás posouvat ještě níž.

Sobotkova, Babišova a Bělobrádkova vláda jen obelhává veřejnost a posouvá Českou republiku nikoliv dopředu, ale níž a níž. Výsledky této mezinárodní renomované studie jsou toho důkazem. Nenechte se už podruhé opít Babišovou koblihou. Z hlediska množství byrokracie se lépe než ČR umístilo dokonce i Rumunsko.

Odkaz na studii je zde: http://www.pwc.com/gx/en/services/tax/paying-taxes-2017.html

 

Autor: Tomio Okamura |

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář
 

 

Fotoalbum


Poslední fotografieArchiv

Kalendář
<< říjen / 2018 >>


Statistiky

Online: 1
Celkem: 13724
Měsíc: 830
Den: 25