Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jedna z nejjedovatějších věcí doma - AVIVÁŽ

2. 3. 2017

Přestože se jedná o nebezpečné věci, nejsou hlavním zdrojem toxinů. Tím je něco úplně jiného, ​​o čem zřejmě ani jen netušíte. Největším znečišťovatelem vzduchu v našich domácnostech jsou totiž aviváže, respektive změkčovače prádla. V čem tkví problém aviváží na prádlo? Aviváže jsou často v reklamách zobrazovány, jako něco velmi příjemné. Seznam známých toxinů, které se do vašeho těla mohou dostat buď přes kůži nošením "zjemnění" prádla, nebo inhalací během jeho sušení či uskladnění ve skříni. Následně vám pak začnou způsobovat celou paletu zdravotních problémů a vy ani jen netušíte, co může být příčinou. Zvláště velkému nebezpečí jsou vystaveny vaše děti.

Chloroform
Tato látka se používala na anestezii v 19. století až do počátku 20. století, kdy se zjistil její potenciál způsobovat srdeční arytmii. Dokonce, jako karcinogenní neurotoxin, je uvedena i na seznamu nebezpečných látek vydaného americkou federální EPA (Agentura pro ochranu životního prostředí). Vdechování chloroformu může vést ke ztrátě vědomí, nevolnostem, bolestem hlavy, závratí a ospalosti. Má potenciál také zhoršovat zdravotní potíže se srdcem, ledvinami či játry. Účinky chloroformu se zesilují při vystavení teplu.

 

A-Terpineol

Tato substance vyvolává poruchy centrálního nervového systému, což znamená problémy spojené s mozkem a míchou jako jsou Alzheimerova choroba, ADHD, demence, roztroušená skleróza, Parkinsonovu nemoc, epileptické záchvaty, mozková mrtvice a Syndrom náhlého úmrtí kojence. Časné příznaky poruch centrálního nervového systému zahrnují aspasii (problémy s vyjadřováním), rozmazané vidění, dezorientaci, závratě, bolesti hlavy, hlad, ztrátu paměti, ztuhlost tváře a bolesti v krku a zádech. A-Terpineol také dráždí sliznice nosu, krku a průdušek.
Po vdechování může vyvolat respirační útlum, zápal plic či dokonce smrtelný edém plic.

 

Benzyl alkohol
Jde o známý dráždič horních cest dýchacích. Může také způsobovat poruchy centrálního nervového systému, jako jsou bolesti hlavy, nevolnosti, točení hlavy a dramatický pokles krevního tlaku.

 

Benzyl acetát
Tato látka je podezřívána z vyvolávání rakoviny slinivky. Její výpary dráždí oči a dýchací cesty. Do těla se dokáže dostat nejen Inhalací, ale i absorpcí přes pokožku

 

Pepan

Je další složkou aviváží na prádlo, která je na seznamu nebezpečných chemikálií americké Agentury pro ochranu životního prostředí EPA. Podobně, jako předešlé látky, je pro tělo škodlivá při vdechování.
 

Etyl acetát
Jde o substanci, která irituje oči a dýchací cesty. Může také vyvolat prudké bolesti hlavy a ztrátu vědomí. Dále poškozuje játra a ledviny.

 

Kafr

Stejně jako u předešlých chemikálií, i kafr je zahrnut do seznamu nebezpečných látek agentury EPA. Snadno se absorbuje přes pokožku, dráždí oči, nos a hrdlo. Může také vyvolávat nevolnosti, zmatení, závratě, svalové záškuby a křeče.

 

Linalool
Jde sice o přírodně se vyskytující látku, například v květech, která pěkně voní, avšak ve vyšších koncentracích může způsobovat problémy centrálního nervového systému.
Při testech na zvířatech, které jí byly vystaveny, vyvolávala u nich smrt.

 

Ftaláty
Používají se k tomu, aby prodloužili trvání vůní. U lidí však vyvolávají hormonální poruchy, rakovinu prsu a problémy s reprodukčními orgány.
 

Limonene,
Jde o chemikálii s vůní pomerančů a citrusových plodů. Je však také známým karcinogenům a kromě toho způsobuje podráždění očí a kůže.

Co na to výrobci aviváží?
Výrobci těchto produktů jsou si plně vědomi uvedených rizik, proto na obalech mnoha aviváží najdete varování, že by se neměly používat na oblečení pro spaní u malých dětí.

Zarážející a ironické na tom je, že mnozí písmenky znázorňují velké obrázky dětí s hračkami.
Řešením uvedeného problému je buď nepoužívat aviváže vůbec, nebo si vyrobit aviváž vlastní. Naštěstí je to jednodušší, než si možná myslíte.

 

Jak si vyrobit radši vlastní aviváže
Základem po domácku vyrobené aviváže je ocet.

Jde o velmi levnou a netoxickou látku.

Přirozeným způsobem odstraňuje mýdlové usazeniny a také pomáhá se snižováním statické tvorby elektřiny v textíkách.

Ocet obsahuje malé množství sodíku a draslíku, které zjemňují tvrdou vodu.
 

Ingredience:

Na výrobu domácí aviváže potřebujete:
0,5 dcl octa
1,5 dcl vody
pár kapek esenciálního oleje pro vůni
Výroba:
Smíchejte vodu s octem v uvedeném poměru (1 díl octu na 3 díly vody).
Pak do toho nakapejte pár kapek vašeho oblíbeného esenciálního oleje, znovu zamíchejte a vaše domácí aviváž je hotová.
  

Výsledek obrázku pro nebezpečná aviváž

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář
 

 

Fotoalbum


Poslední fotografieArchiv

Kalendář
<< říjen / 2018 >>


Statistiky

Online: 1
Celkem: 12085
Měsíc: 738
Den: 17