Jdi na obsah Jdi na menu
 


ČNB: Ve znehodnocování úspor Čechů budeme pokračovat

30. 3. 2017

ČTK

Režim devizových intervencí trvá více než tři roky, ČNB jej zahájila v listopadu 2013. Důvodem je snaha dosáhnout předem stanoveného inflačního cíle, který je stanoven tak, abychom byli schopni přijmout euro. Stávající oslabování koruny a znehodnocování úspor je tak ukázkou případného fungování české ekonomiky v eurozóně (po přijetí centrální evropské měny).

Jak vás lide.estranky.cz již informovaly, spekulace na posílení dosud uměle oslabující koruny se šíří v iracionálních rozměrech a ČNB reaguje bezprecedentním zvyšováním svých devizových rezervních zásob. Od počátku intervencí do konce roku 2016 nakoupila eura za neuvěřitelných 900 miliard korun. Jenže tím to zdaleka nekončí. Za leden 2017 nakoupila další eura za nějakých 400 miliard korun. Intervence v řádech stovek miliard korun pokračovaly podle odhadů analytiků i v únoru a březnu.

Je tedy zřejmé, že se kurz již téměř nedaří držet nad 27 korunami za euro. Zdá se to neuvěřitelné, ale devizové nákupy za leden dosáhly přibližně výše lednové ekonomické produkce celého českého státu. Do oběhu tedy přibylo asi stejné množství nových peněz, jako si lidé mezi sebou při obchodování či vyplácení mezd vyměnili peněz již existujících.

Vzhledem k tomu, že tyto rezervy nemohou být dále investovány příliš rizikově, a tedy ani příliš výnosně, vzniká tak čistá ztráta (čili ztráta, která není, na rozdíl na příklad od krádeží či dotací, ziskem nikoho jiného). Tato ztráta nyní činí hrubým odhadem již desítky miliard korun ročně a není do ní započítáváno znehodnocování našich úspor, protože to je „kompenzováno“ zisky spekulantů a dalších investorů díky zlevnění koruny.

Bankovní rada, v níž mají většinu nominanti prezidenta Miloše Zemana, na počátku února zopakovala, že jako pravděpodobný termín ukončení režimu devizových intervencí vidí až polovinu roku 2017. Nikdo jí totiž nemůže v pokračování oslabování koruny a znehodnocování českých úspor zabránit. Zároveň uvedla, že kurzový závazek neukončí dříve než ve druhém čtvrtletí 2017.

Analytici odhadují, že bankovní rada ČNB by mohla intervence ukončit v dubnu. Podle hlavního ekonoma Deloitte Davida Marka budou následující týdny plné nejistoty, kdy přijde okamžik ukončení kurzového závazku. „Podmínky pro konec intervencí už jsou splněny, nyní půjde především o strategii vůči devizovému trhu,“ uvedl již dříve.

Měnového zasedání se dnes zúčastnilo všech sedm členů bankovní rady.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

adm - megakrádež

6. 4. 2017 21:03

"Bude za tuto megakrádež ČNB pykat?" Dobrý fór!
Klausova privatizace odlehčila ČEZku cca 5 bilionů. Někdo pyká?
Výrobci zelené elektřiny odlehčí ČEZku cca 1 bilion. Někdo pyká?
Spolek pedofilů vyinkasuje z ČEZka cca 150 mld. Někdo pyká?
Majitelé našich továren, vody aj. inkasují každý rok cca 300 mld. Kdopak pyká?
Atd. atd....

 

 

Fotoalbum


Poslední fotografieArchiv

Kalendář
<< říjen / 2018 >>


Statistiky

Online: 1
Celkem: 11518
Měsíc: 699
Den: 33